Dezodorantas prieš antiperspirantą: svarbu, ką tepame ant odos

Dezodorantas prieš antiperspirantą: svarbu, ką tepame ant odos

Mums, moterims, ypatingai svarbu jaustis gaivioms ir užtikrintoms, net pačią įtempčiausią dieną. Nemalonaus kvapo netoleruojame, bet ir paraudusios, sudirgusios pažastų odos nė viena netrokštame. Tad natūralu, kad savo kasdienėms higienos priemonėms keliame vis aukštesnius reikalavimus – norime, kad jos būtų veiksmingos ir švelnios mūsų odai.

Prakaitavimas – visiškai natūralus ir būtinas procesas, padedantis reguliuoti kūno temperatūrą ir šalinti toksinus. Tiesa, pats prakaitas neturi kvapo, tačiau nemalonus aromatas atsiranda tuomet, kai jis sąveikauja su odoje gyvenančiomis bakterijomis. Todėl daugelis mūsų kasryt renkamės dezodorantą ar antiperspirantą, tikėdamosi išlikti gaivios visą dieną. Tačiau ar tikrai reikia stabdyti prakaitavimą? O gal pakanka tiesiog neutralizuoti kvapą, leidžiant kūnui kvėpuoti natūraliai?

Šiame tinklaraščio įraše noriu papasakoti pagrindinius skirtumus tarp dezodorantų ir antiperspirantų, kokių sudedamųjų dalių vertėtų vengti, bei kodėl vis daugiau žmonių, ypač moterų,  renkasi natūralius dezodorantus. Tokie produktai padeda išlaikyti gaivumą visą dieną ir prisideda prie švelnios, sveikos odos priežiūros, net jei gyvenimo ritmas itin aktyvus.



Dezodorantas versus antiperspirantas: kuo jie iš tikrųjų skiriasi?

Dažnai pastebiu, kad žodžiai dezodorantas ir antiperspirantas vartojami kaip sinonimai, tarsi tai būtų tas pats produktas, tik skirtingais pavadinimais. Iš pirmo žvilgsnio jie abu atrodo lyg ir darantys tą patį – padeda kovoti su nemaloniu prakaito kvapu. Tačiau iš tiesų jų veikimo principai yra labai skirtingi.

Dezodorantai: kvapą neutralizuojanti apsauga

Dezodorantai veikia aiškiai ir tikslingai: neutralizuoja kvapą, tačiau neblokuoja prakaito liaukų. Nemalonus kvapas atsiranda ne dėl paties prakaito, o dėl mūsų odoje gyvenančių bakterijų, kurios jį skaido. Dezodoranto tikslas yra sumažinti bakterijų veiklą arba tiesiog užmaskuoti kvapą. Tačiau svarbiausia,  dezodorantas leidžia odai kvėpuoti, neužkemša porų ir netrukdo organizmui natūraliai vėsintis.

Dezodorantai gali būti ir su sintetiniais kvapikliais, ir visiškai natūralūs: pagaminti iš tokių medžiagų kaip soda, magnio hidroksidas ar cinko oksidas. Taip pat sudėtis dažnai papildoma antibakteriniais augaliniais ekstraktais ar aliejais (pavyzdžiui, arbatmedžio ar levandų). Tokie produktai švelniai veikia ir prisideda prie odos mikrobiomos pusiausvyros.

Antiperspirantai: prakaito stabdymo priemonė

Antiperspirantų veikimas grįstas prakaito liaukų blokavimu. Jų pagrindinė veiklioji medžiaga – aliuminio druskos (dažniausiai aluminum chlorohydrate), kurios reaguoja su odos paviršiuje esančiu prakaitu ir sudaro laikiną gelio tipo kamštį, užkertantį kelią prakaito išsiskyrimui.

Tokios priemonės itin populiarios tarp žmonių, kurie gausiai prakaituoja ar tiesiog nori absoliutaus sausumo visą dieną, pavyzdžiui, renginių, pasirodymų ar svarbių susitikimų metu. Tačiau ilgainiui, naudojant jas kasdien, tai gali turėti neigiamą poveikį odai. Odos poros lieka užrakintos, o organizmo gebėjimas natūraliai vėsinti save yra slopinamas.

Ką sako tyrimai apie antiperspirantuose naudojamas aliuminio druskas?

Mokslinėje bendruomenėje vis dar vyksta diskusijos dėl ilgalaikio aliuminio druskų naudojimo antiperspirantuose poveikio sveikatai. Aliuminio druskos yra pagrindinė antiperspirantų veiklioji medžiaga, mažinanti ne nemalonų kvapą, o patį prakaitavimą, tačiau jų saugumas kelia klausimų.

Kai kurie tyrimai rodo, kad aliuminio druskos gali imituoti estrogenų poveikį, o tai siejama su krūties vėžio rizika. Tačiau šiuo metu nėra tvirtų mokslinių įrodymų, patvirtinančių tiesioginį ryšį tarp antiperspirantų naudojimo ir krūties vėžio atsiradimo.

Tačiau ilgalaikis prakaito liaukų blokavimas gali sukelti odos sudirginimą, uždegimus ar net prakaito liaukų užsikimšimus, vienas iš tokių atvejų yra hidradenitas (hidradenitis suppurativa). Tai lėtinė odos liga, pasireiškianti skausmingais, po oda esančiais mazgeliais pažastyse ir kitose jautriose vietose. 
Asmeniškai man visiškai neatrodo priimtina gyventi nuolat blokuojant natūralią kūno funkciją – prakaitavimą,  vien tam, kad jausčiausi sausa. Kai rizika apima ne tik odos sudirgimą, bet ir galimą lėtinę ligą, natūraliai kyla klausimas: ar tikrai verta taip stipriai kištis į tai, ką kūnas daro savaime?

Kai stabdome natūralią prakaitavimo funkciją, kartu slopiname ir organizmo gebėjimą reguliuoti temperatūrą bei pašalinti toksinus. Dėl ilgalaikio antiperspirantų naudojimo oda gali tapti sausa, sudirgusi, o kai kurioms moterims pasireiškia ir anksčiau minėti skausmingi mazgeliai pažastyse – tai signalas, kad oda serga. Štai kodėl vis daugiau moterų renkasi priemones, kurios ne slopina, o palaiko natūralų kūno ritmą.

Naturalūs dezodorantai

Natūralūs dezodorantai tampa vis dažnesniu pasirinkimu

Natūralios sudėties dezodorantai tapo tai ne tik alternatyva antiperspirantams, bet ir savotiška filosofija: gaivos pojūtis be dirbtinių priemonių. Natūralus dezodorantas leidžia odai kvėpuoti, netrikdo prakaito išsiskyrimo, bet puikiai susidoroja su kvapu.

Be natūralios sudėties, šių dezodorantų sudėtyje dažnai rasite odą raminančių medžiagų: taukmedžio sviesto, kokosų aliejaus, magnio, cinko oksido. Šios sudedamosios dalys naikina bakterijas ir puoselėja odą. Kai kurie natūralūs dezodorantai veikia taip efektyviai, kad net aktyviai sportuojant ar keliaujant kūnas natūraliai prakaituoja, bet mūsų nevargina nemalonus kvapas.

Pagrindiniai natūralių dezodorantų privalumai:

✅ Neužkemša prakaito liaukų, todėl leidžia kūnui natūraliai reguliuoti temperatūrą.
✅ Saugūs odai: nėra sintetinių kvapiklių, aliuminio druskų ar parabenų.
✅ Neutralizuoja kvapą pasitelkiant natūralius antibakterinius ingredientus, tokius kaip kokosų aliejus, aktyvuota anglis, cinko oksidas ar soda.
✅ Tinka net jautriai odai, nes sudėtyje dažnai yra alavijo, taukmedžio sviesto ar raminančių augalų ekstraktų.

Ar natūralus dezodorantas veikia kai aktyviai sportuojate, keliaujate - viena dažniausių abejonių, tačiau, taip, šie dezodorantai gali ilgą laiką apsaugoti nuo nemalonaus kvapo jei pasirinksite tinkamą sudėtį.

Išsirink natūralų dezodorantą

  

Kai kurie natūralūs dezodorantai, ypač tie, kurių sudėtyje yra soda, magnis ar cinko oksidas, pasižymi itin stipriomis antibakterinėmis savybėmis ir efektyviai neutralizuoja kvapą net aktyviai judant. Jie nesustabdo prakaitavimo, tačiau neleidžia kvapą sukeliančioms bakterijoms daugintis.

Patikrintos sudėtinės dalys sportuojantiems

  • Magnio hidroksidas puikiai neutralizuoja kvapą, nestabdo prakaitavimo.
  • Soda natūraliai sugeria drėgmę ir stabdo bakterijų dauginimąsi.
  • Cinko oksidas turi antibakterinių savybių, neleidžia susidaryti nemaloniam kvapui.

Taigi, net jei intensyviai sportuojate, galite rasti natūralų dezodorantą, kuris užtikrins gaivą be cheminių medžiagų ir prakaito liaukų blokavimo.

Aš pati nesirenku bet kokio dezodoranto, vertinu savo odą ir sveikatą, o ir ne kartą esu skaudžiai susidūrusi su jautria, sudirgusia oda, todėl dabar atidžiai žiūriu, ką naudoju kasdien. Savo rutinoje jau kurį laiką pasitikiu The Natural Deodorant Co produktais, dėl šios asmeninės patirties šis prekės ženklas atsirado ir Glow Ameli asortimente.

Natural Deodorant Co dezodorantai neturi abejonių keliančių sudedamųjų dalių: aliuminio druskų, parabenų, triklozano, ftalatų ar kitų agresyvių medžiagų. Tai natūralūs, veiksmingi produktai, kurie veikia ir nesukelia nemalonių pojūčių, maloniai kvepia, o mane pačią itin žavi jų savybė greitai įsigerti į odą.

Dar viena priežastis, kodėl pasirinkau The Natural Deodorant Co - tai išmintingas požiūris į skirtingus žmonių poreikius. Asortimente sau tinkamo poveikio dezodorantą ras tiek aktyviai gyvenanti moteris, tiek jautrios odos savininkė, taip pat yra atskirai vyrams sukurta dezodoranto formulė ir net paaugliams, kuriems svarbu paprasta, bet patikima apsauga.

 Mūsų kūnas kalba per skirtingus pojūčius, reakcijas. Kiekvieną kartą, kai pasirenkame priemones, kurios ne kovoja su kūnu, o palaiko jo funkcijas, mes atsisakome agresijos prieš save pačius. Tad ir natūralaus dezodoranto pasirinkimas nėra kompromisas, o sąmoningas pasirinkimas. Pasirinkimas judėti, prakaituoti, kvėpuoti -  taip, kaip mus sukūrė gamta, bet būti prisitaikius prie šiuolaikinio ritmo.

Jei dar nebandėte natūralaus dezodoranto kviečiu susipažinti su Glow Ameli natūralių dezodorantų asortimentu. Tai produktai, kuriuos išbandžiaur ir nepertraukiamai naudoju pati ir drąsiai rekomenduoju. Galbūt čia rasite savo naują kasdienį dezodoranto favoritą švelnų, veiksmingą ir draugišką jūsų odai.

 Glow Ameli, Viktorija

Grįžti į tinklaraštį